  • CWR11FH476KB
CWR11FH476KB
advertisement
Manufacturer No:
CWR11FH476KB
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CWR11FH476KB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
47μF ±10% 900mOhm 2-Termination Polar 0.0047mA Cut Tape (CT) 2917 (7343 Metric)
Quantity:
In Stock : 2197
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CWR11FH476KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Failure Rate
    B (0.1%)
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm