  • TAP685M006BRW
TAP685M006BRW
advertisement
Manufacturer No:
TAP685M006BRW
HK JDW NO:
66-TAP685M006BRW
Package:
Dipped
Datasheet:
TAP685M006BRW
Description:
6.8μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Dipped
Step5Bar-code shipping tag
TAP685M006BRW
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1818
  • Leakage Current
    0.0005mA