  • TAJB475K025RNJ
TAJB475K025RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB475K025RNJ
HK JDW NO:
66-TAJB475K025RNJ
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB475K025RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJB475K025RNJ Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.5Ohm in this case.This capacitor leaks current at 1.2μA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TAJB475K025RNJ Features
a leakage current of 1.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJB475K025RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB475K025RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TAJB475K025RNJ
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    1.2μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm