  • CW100505-R10J
CW100505-R10J
advertisement
Manufacturer No:
CW100505-R10J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CW100505-R10J
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CW100505-R10J
Description:
Ind Chip Wirewound 100nH 5% 150MHz 20Q-Factor Ceramic 120mA 0402 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CW100505-R10J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    CW100505
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    650μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    120mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    100nH
  • Test Frequency
    150MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.52Ohm
  • Max DC Current
    120mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.3GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 150MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    120mA
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm