  • CVH252009-2R2M
CVH252009-2R2M
advertisement
Manufacturer No:
CVH252009-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CVH252009-2R2M
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
CVH252009-2R2M
Description:
BOURNS JW MILLER - CVH252009-2R2M - INDUCTOR, 2.2UH, 1.3A, +20%, 40MHZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CVH252009-2R2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CVH252009
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Current Rating
    1.3A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1.3A
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.3A
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm