  • CV35A250
CV35A250
advertisement
Manufacturer No:
CV35A250
HK JDW NO:
221-CV35A250
Package:
Datasheet:
CV35A250
Description:
CAP TRIMMER 5-25PF 100V TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CV35A250
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CV35A250.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    518
  • Size / Dimension
    0.218Dia 5.54mm
  • Tolerance
    50%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Reference Standard
    MIL-PRF-81
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Q @ Freq
    500 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    5pF~25pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Diameter
    5.54mm
  • Height
    4.32mm
  • Height Seated (Max)
    0.145 3.68mm
  • Length
    4.44mm