  • CS82C55A-5Z
CS82C55A-5Z
advertisement
Manufacturer No:
CS82C55A-5Z
HK JDW NO:
391-CS82C55A-5Z
Package:
PLCC
Datasheet:
CS82C55A-5Z
Description:
44 Termination 1.27mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
CS82C55A-5Z Overview
24 I/Os are used in its programming.There is a PLCC that comes with the device, which is enclosed in the packaging.Its terminations, as a whole, are in the 44 direction.The total pins on the part is 44.The device provides voltage at 5V.There are a total of 3 ports available on the device.At 5V, the power can be delivered.There are 44 pins on the device.Surface Mount allows mounting the part.At 70°C, the maximum temperature is reached.It is required that this device's minimum working temperature is 0°C.
CS82C55A-5Z Features
CS82C55A-5Z Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CS82C55A-5Z I/O Expanders applications.
  • Drop-in Replacement for Differential Amplifiers
  • Communication system
  • Audio signal shaping
  • Butterworth filter
  • Schmitt-trigger oscillators
  • Antialiasing Filter
  • Data acquisition systems
  • Digital Voltmeters
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
  • Antialiasing/Reconstruction Filter
Step5Bar-code shipping tag
CS82C55A-5Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    3
  • Nominal Supply Current
    10μA
  • Height
    3.69mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm