  • CS5211GDR14
CS5211GDR14
advertisement
Manufacturer No:
CS5211GDR14
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CS5211GDR14
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
CS5211GDR14
Description:
14 Terminals 4.5V~14V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 150kHz~750kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
CS5211GDR14 Overview
As a result of 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) compact design, the switching controller is compatible with most applications. For 1 outputs, the dc motor controller is appropriate. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. DC control operates at 4.5V~14V volts and has 4.5V~14V supply voltage. Suitable for a 0°C~70°C TA dc switcher. There is a switch at 150kHz~750kHz that can be used with this controller. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Frequency Control is included in the dcdc regulator. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. The 14 terminations can be used for a wide range of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. An input voltage of 4.5V is the minimum required for the dc dc voltage regulator.
CS5211GDR14 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 150kHz~750kHz
Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
CS5211GDR14 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CS5211GDR14 DC to DC converter applications.
  • Pipe bending machines
  • Surge protection circuits
  • Sink circuits
  • Handheld GPS
  • Computer rooms
  • Machining centers
  • Motor controller circuits
  • Game consoles
  • Radio equipment
  • Computer application technology
Step5Bar-code shipping tag
CS5211GDR14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz~750kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Clock Sync
    No
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~14V