  • CS160808-2R7K
CS160808-2R7K
advertisement
Manufacturer No:
CS160808-2R7K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CS160808-2R7K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CS160808-2R7K
Description:
Fixed Inductors 2.7uH 10%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CS160808-2R7K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    CS160808
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    50mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    10MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1Ohm Max
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 10MHz
  • Q Factor
    50
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm