  • CRT1206-PV-2002ELF
CRT1206-PV-2002ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRT1206-PV-2002ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CRT1206-PV-2002ELF
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR CRT Series, Thin Film, 20kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRT1206-PV-2002ELF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRT
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.55mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRT1206
  • Military Standard
    Not
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm