  • CR0402-FX-1000GLF
CR0402-FX-1000GLF
advertisement
Manufacturer No:
CR0402-FX-1000GLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CR0402-FX-1000GLF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CR0402-FX-1000GLF
Description:
Thick Film Resistors 100 OHM 1%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR0402-FX-1000GLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    CR0402
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm