  • CRL0805-FW-5R60ELF
CRL0805-FW-5R60ELF
advertisement
Manufacturer No:
CRL0805-FW-5R60ELF
HK JDW NO:
103-CRL0805-FW-5R60ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR CRL Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
CRL0805-FW-5R60ELF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CRL
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Base Part Number
    CRL0805
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    0.8367V
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm