  • CQ82C55A
CQ82C55A
advertisement
Manufacturer No:
CQ82C55A
HK JDW NO:
391-CQ82C55A
Package:
QFP
Datasheet:
CQ82C55A
Description:
44 Termination 0.8mm 5V I/O Expander 5V QFP
Purchasing and Inquiry
CQ82C55A Overview
24 I/Os are programmed into it.QFP comes in a package with the device.There is an option of the Bulk case that you can choose from.As a whole, it is terminated with 44s.The total pins on the part is 44.At 5V, the device provides voltage.In order to run 240, we use the peak reflow temperature of this part.There are a total of 3 ports available on the device.Power can be delivered at 5V.Surface Mount allows mounting of the part.A PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/Peripheral ICs belong to the class PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/Peripheral ICs.Parallel IO Port series is the series that it belongs to.When the maximum operating temperature is reached, it is referred to as 70°C.0°C is the minimum temperature at which this device can operate.
CQ82C55A Features
CQ82C55A Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CQ82C55A I/O Expanders applications.
  • Zero-IF Direct Conversion Receivers
  • Strain Gauges
  • Anti-Alias filtering
  • Tone detection
  • Tone control and other equalization
  • Legendre–Papoulis filter
  • Vibration analysis
  • Fliege
  • Bluetooth-enabled mobile communications devices
  • Antialiasing Filter
Step5Bar-code shipping tag
CQ82C55A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CQ82C55A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Supply Current-Max
    1mA
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm