  • CPL2512T6R8M
CPL2512T6R8M
advertisement
Manufacturer No:
CPL2512T6R8M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CPL2512T6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CPL2512T6R8M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CPL2512T6R8M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    CPL
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.059W 2.50mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.7mm
  • Current Rating
    450mA
  • Inductance
    6.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    910mOhm Max
  • Max DC Current
    450mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1006
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm