  • CMR07F163FPDR
CMR07F163FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR07F163FPDR
HK JDW NO:
192-CMR07F163FPDR
Datasheet:
CMR07F163FPDR
Purchasing and Inquiry
CMR07F163FPDR Overview
In this case, we measure the part's terminal pitch at 10.8mm.The size/dimension of this module is 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm in order to provide high reliability.A rated (DC) voltage of 500V is required for high efficiency.Parts have a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient.Electronic parts like this one are voltage-rated at 500V.It is recommended that the device remain at -55°C~150°C at all times when in operation.
CMR07F163FPDR Features
a 10.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
a 0/+70ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR07F163FPDR Applications
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • MRI Coils
  • Tuned LCR Circuits
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CMR07F163FPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.409W 20.80mmx10.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.016μF
  • Terminal Pitch
    10.8mm
  • Lead Spacing
    0.425 10.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    8241
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    10.4mm