  • CMR04C7R0DODM
CMR04C7R0DODM
advertisement
Manufacturer No:
CMR04C7R0DODM
HK JDW NO:
192-CMR04C7R0DODM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR04C7R0DODM
Purchasing and Inquiry
CMR04C7R0DODM Overview
A part's terminal pitch is measured as 3.8mm.The size/dimension of this device is 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm in order to ensure a high level of reliability.High efficiency requires maintaining the rated voltage (URdc) at 500V.-200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient are set with the part.This electronic part has a voltage rating of 500V.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
CMR04C7R0DODM Features
a 3.8mm terminal pitch
its size/dimension is 0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
a -200/+200ppm/Cel ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR04C7R0DODM Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • MRI Coils
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Plasma generators
  • Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • RF Medical Equipment
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR04C7R0DODM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    7pF
  • Terminal Pitch
    3.8mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.150 3.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    3619
  • Height Seated (Max)
    0.331 8.40mm
  • Length
    9.1mm
  • Width
    4.8mm