  • CMQ82C55AZ
CMQ82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
CMQ82C55AZ
HK JDW NO:
391-CMQ82C55AZ
Package:
QFP
Datasheet:
CMQ82C55AZ
Description:
44 Termination 0.8mm 5V I/O Expander 44 Pin 5V QFP
Purchasing and Inquiry
CMQ82C55AZ Overview
24 I/Os are used in its programming.A QFP is enclosed in the package with the device.A Bulk case is also available for this item.In terms of termination, it is characterized by 44 termination as a whole.Total pin count on the part is 44.Device 5V provides voltage.To run 260, we use the peak reflow temperature of this part.There are a total of 3 ports available on the device.Power can be delivered at 5V.In addition to the 44 pins, the device has other pins as well.Using Surface Mount, the part can be mounted.In general, it belongs to the category PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs, uCs and peripheral ICs.There are several models in the Parallel IO Port series.When 70°C is reached, the maximum operating temperature is reached.The minimum working temperature of this device must not be less than 0°C.
CMQ82C55AZ Features
CMQ82C55AZ Applications
There are a lot of Intersil (Renesas Electronics America) CMQ82C55AZ I/O Expanders applications.
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Bessel filter
  • Weigh Scales
  • MPI M-PHY and D-PHY
  • Wireless data (WAN/LAN) systems
  • Subwoofers
  • External clock
  • Fliege
  • Chebyshev filter
  • Low Voltage, Low Noise, Differential Signal Processing
Step5Bar-code shipping tag
CMQ82C55AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFP
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm