  • CKCL22C0G1H101K085AK
CKCL22C0G1H101K085AK
advertisement
Manufacturer No:
CKCL22C0G1H101K085AK
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CKCL22C0G1H101K085AK
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
CKCL22C0G1H101K085AK Overview
A seat's maximum height is 0.033 0.85mm.In this case, the size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In terms of temperature coefficient, it is C0G NP0.A 0805 (2012 Metric) case contains the product.It has a 1mm terminal pitch.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CKCL22C0G1H101K085AK Features
the maximal height is 0.033 0.85mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of C0G NP0
a 1mm terminal pitch
CKCL22C0G1H101K085AK Applications
There are a lot of TDK Corporation CKCL22C0G1H101K085AK applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CKCL22C0G1H101K085AK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    CKC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    850μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm