  • CI160808-3N3D
CI160808-3N3D
advertisement
Manufacturer No:
CI160808-3N3D
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CI160808-3N3D
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CI160808-3N3D
Description:
Fixed Inductors 3.3nH .3% MultiLayer High Frequency
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CI160808-3N3D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CI160808
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.3nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    950μm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    300mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    3.3nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    220mOhm Max
  • Current
    300mA
  • Max DC Current
    300mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.2GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • DC Current
    300mA
  • Special Feature
    0.3NH IS THE TOLERANCE
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm