  • CGS732T350X5L
CGS732T350X5L
advertisement
Manufacturer No:
CGS732T350X5L
HK JDW NO:
192-CGS732T350X5L
Datasheet:
CGS732T350X5L
Description:
CGS 7300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 11.7A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS732T350X5L
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Capacitance
    7300μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.59mA
  • Ripple Current
    11.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.55A @ 10kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height
    143mm
  • Height Seated (Max)
    5.625 142.88mm