  • CGS443U010V2C
CGS443U010V2C
advertisement
Manufacturer No:
CGS443U010V2C
HK JDW NO:
192-CGS443U010V2C
Datasheet:
CGS443U010V2C
Description:
CGS 44000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.4A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGS443U010V2C
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Dia 50.80mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Capacitance
    44000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    22mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.98mA
  • Ripple Current
    9.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.22A @ 10kHz
  • Diameter
    50.8mm
  • Height
    54mm
  • Height Seated (Max)
    2.125 53.98mm