  • CGO143M016L
CGO143M016L
advertisement
Manufacturer No:
CGO143M016L
HK JDW NO:
192-CGO143M016L
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
CGO143M016L
Description:
CGO 14000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.9A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
CGO143M016L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    LUG
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    CGO
  • Size / Dimension
    1.375Dia 34.93mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    14000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.71mA
  • Ripple Current
    10.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    9.156A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.9A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    67mm
  • Height Seated (Max)
    2.625 66.68mm