  • CDR35BP512BFWS
CDR35BP512BFWS
advertisement
Manufacturer No:
CDR35BP512BFWS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR35BP512BFWS
Package:
Datasheet:
CDR35BP512BFWS
Purchasing and Inquiry
CDR35BP512BFWS Overview
There is no temperature coefficient for it.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
CDR35BP512BFWS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR35BP512BFWS Applications
There are a lot of KEMET CDR35BP512BFWS applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR35BP512BFWS
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1825
  • Length
    4.5mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness
    1.5mm