  • CDR32BP152AJUS
CDR32BP152AJUS
advertisement
Manufacturer No:
CDR32BP152AJUS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR32BP152AJUS
Purchasing and Inquiry
CDR32BP152AJUS Overview
The coefficient of temperature is 30ppm/Cel ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.Rated DC of 50V is the voltage at which this electrical part operates.
CDR32BP152AJUS Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR32BP152AJUS Applications
There are a lot of KEMET CDR32BP152AJUS applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR32BP152AJUS
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1206
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.3mm