  • CDR31BX392BKWM
CDR31BX392BKWM
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BX392BKWM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BX392BKWM
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR31BX392BKWM Overview
It has a temperature coefficient of 15% ppm/°C.In a 0805 case, the product is packaged.In order for it to operate, a maximum temperature of 125°C is supplied.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR31BX392BKWM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
CDR31BX392BKWM Applications
There are a lot of KEMET CDR31BX392BKWM applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BX392BKWM
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.9nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm