  • CDR31BP120BJSR
CDR31BP120BJSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR31BP120BJSR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR31BP120BJSR
Package:
0805
Datasheet:
CDR31BP120BJSR
Purchasing and Inquiry
CDR31BP120BJSR Overview
There is no temperature coefficient for it.A 0805 case contains the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR31BP120BJSR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR31BP120BJSR Applications
There are a lot of KEMET CDR31BP120BJSR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR31BP120BJSR
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.25mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    1.3mm