  • CDR04BX473BKSR
CDR04BX473BKSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR04BX473BKSR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR04BX473BKSR
Package:
1812
Datasheet:
CDR04BX473BKSR
Purchasing and Inquiry
CDR04BX473BKSR Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.There is a case 1812 that contains the product.The voltage rated for this electrical part is 100V.
CDR04BX473BKSR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR04BX473BKSR Applications
There are a lot of KEMET CDR04BX473BKSR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR04BX473BKSR
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.18mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.18mm