  • CDR03BX183BKSM
CDR03BX183BKSM
advertisement
Manufacturer No:
CDR03BX183BKSM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR03BX183BKSM
Package:
1808
Datasheet:
CDR03BX183BKSM
Purchasing and Inquiry
CDR03BX183BKSM Overview
There is no temperature coefficient for it.A 1808 case contains the product.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
CDR03BX183BKSM Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
CDR03BX183BKSM Applications
There are a lot of KEMET CDR03BX183BKSM applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR03BX183BKSM
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1808
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.295mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm