  • CDR01BP560BJSP
CDR01BP560BJSP
advertisement
Manufacturer No:
CDR01BP560BJSP
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CDR01BP560BJSP
Package:
0805
Purchasing and Inquiry
CDR01BP560BJSP Overview
There is no temperature coefficient for it.A 0805 case is used for packaging the product.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
CDR01BP560BJSP Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR01BP560BJSP Applications
There are a lot of KEMET CDR01BP560BJSP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CDR01BP560BJSP
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    1.27mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55681
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    0.98mm
  • Length
    2.03mm
  • Width
    1.27mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C