  • CD4FD161FO3
CD4FD161FO3
advertisement
Manufacturer No:
CD4FD161FO3
HK JDW NO:
192-CD4FD161FO3
Datasheet:
CD4FD161FO3
Purchasing and Inquiry
CD4FD161FO3 Overview
A part's terminal pitch is measured as 2.5mm.The size/dimension of this device is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm in order to ensure a high level of reliability.It requires voltage - Rated DC of 500V to function fully.With the part, the temperature coefficient is set to 70 ppm/°C.Keeping the device at -55°C~125°C during operation is recommended.
CD4FD161FO3 Features
a 2.5mm terminal pitch
its size/dimension is 0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD4FD161FO3 Applications
  • RF Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • MRI Coils and Generators
  • Mobile Radio
  • RF Medical Equipment
  • Tuned LCR Circuits
  • Plasma generators
  • Power Amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
CD4FD161FO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.339Lx0.161W 8.60mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.311 7.90mm
  • Length
    8.6mm
  • Width
    4.1mm