  • CD30FD123JO3
CD30FD123JO3
advertisement
Manufacturer No:
CD30FD123JO3
HK JDW NO:
192-CD30FD123JO3
Datasheet:
CD30FD123JO3
Purchasing and Inquiry
CD30FD123JO3 Overview
Pitch 11.1mm is measured on the part's terminals.Despite its size/dimension being 0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm, it guarantees high reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.When in operation, the device should be kept at -55°C~125°C.
CD30FD123JO3 Features
a 11.1mm terminal pitch
its size/dimension is 0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 70 ppm/°C temperature coefficient
CD30FD123JO3 Applications
  • MRI Coils
  • CATV
  • Mobile Radio
  • MRI Coils and Generators
  • RF Instruments
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Lasers
Step5Bar-code shipping tag
CD30FD123JO3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.358W 20.30mmx9.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    11.1mm
  • Lead Pitch
    11.0998mm
  • Lead Spacing
    0.437 11.10mm
  • Size Code
    8036
  • Height
    22.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.890 22.60mm
  • Length
    20.3mm
  • Width
    9.1mm