  • CD1005-Z4V3
CD1005-Z4V3
advertisement
Manufacturer No:
CD1005-Z4V3
HK JDW NO:
103-CD1005-Z4V3
Datasheet:
CD1005-Z4V3
Description:
ZENER DIODE 95Ohm ±5% 4.3V 5μA @ 1V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations ZENER 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CD1005-Z4V3
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    CD1005
  • Pin Count
  • Case Code (Metric)
    2512
  • Case Code (Imperial)
  • Impedance
    95Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    4.3V
  • Zener Voltage
    4.3V
  • Voltage Tol-Max
    4.99%
  • Voltage Tolerance
    5%