  • CD1005-Z13
CD1005-Z13
advertisement
Manufacturer No:
CD1005-Z13
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD1005-Z13
Package:
1005 (2512 Metric)
Datasheet:
CD1005-Z13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CD1005-Z13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    25Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 10V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW