  • CD0603-Z8V2
CD0603-Z8V2
advertisement
Manufacturer No:
CD0603-Z8V2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD0603-Z8V2
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CD0603-Z8V2
Purchasing and Inquiry
CD0603-Z8V2 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 6V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.
CD0603-Z8V2 Features
reverse leakage current of 100nA @ 6V
100nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
CD0603-Z8V2 Applications
There are a lot of Bourns Inc. CD0603-Z8V2 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
CD0603-Z8V2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    CD0603
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 6V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%