  • CD1005-Z36
CD1005-Z36
advertisement
Manufacturer No:
CD1005-Z36
HK JDW NO:
103-CD1005-Z36
Datasheet:
CD1005-Z36
Description:
ZENER DIODE 90Ohm ±5% 36V 100nA @ 27V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations ZENER 1005 (2512 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CD1005-Z36
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    CD1005
  • Pin Count
  • Case Code (Metric)
    2512
  • Case Code (Imperial)
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 27V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%