  • CCB3T1G125QDCKRQ1
CCB3T1G125QDCKRQ1
advertisement
Manufacturer No:
CCB3T1G125QDCKRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CCB3T1G125QDCKRQ1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
5 Terminations2.3V~3.6V 5 Pin CB3T1G125 Signal switchAutomotive, AEC-Q100, 74CB Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
CCB3T1G125QDCKRQ1 Overview
Digital switch is provided in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 for the purpose of saving board space.Digi-Reel? is the method used for packaging.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.The multiplexers uses an analog IC Bus Switch as the analog part of the circuit.As long as the operating temperature is -40°C~125°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.Using a 2.3V~3.6V supply voltage provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.The multiplexers can be used for a wide range of applications since they are members of Automotive, AEC-Q100, 74CB series.There are 5 terminations included in its basic configuration.To find signal switch's related components, a base part number of CB3T1G125 may also be used.For multiplexer's system, a voltage of 3.3V is supplied.A component pin count of 5 is found on this turn signal switch.GULL WING represents the end of conductors.There is a type of supply Single that is employed in this case.The board is configured with 5 pins.It is mounted in the way of Surface Mount.In order to prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimal supply voltage (Vsup) be kept at 2.3V.In order to avoid unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 3.6V.No external influence consumes 20μA current of multiplexer ic.In terms of resistance, it has a value of 8Ohm.A total of 1 channels are used for transmission in the turn signal switch's circuit.
CCB3T1G125QDCKRQ1 Features
Supplied in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
Adopting a supply type of Single
CCB3T1G125QDCKRQ1 Applications
  • Medium scale TV wall
  • Data communication
  • Signal router
  • Communication system
  • High-performance memory systems
  • Make half adder
  • Home automation system
  • Time division multiplexing system
  • Analog, digital or video signal switching
  • Logic gates for other digital devices
Step5Bar-code shipping tag
CCB3T1G125QDCKRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74CB
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Bus Switch
  • Resistance
    8Ohm
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    CB3T1G125
  • Pin Count
  • Circuit
    1 x 1:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Channels
    1
  • Nominal Supply Current
    20μA
  • Propagation Delay
    250 ps
  • Quiescent Current
    20μA
  • Turn On Delay Time
    10.5 ns
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    100MHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.02mA
  • High Level Output Current
    -128mA
  • Low Level Output Current
    128mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm