  • 74F251ASJ
74F251ASJ
advertisement
Manufacturer No:
74F251ASJ
HK JDW NO:
598-74F251ASJ
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74F251ASJ
Description:
4.5V~5.5V 16 Pin 74F251 Signal switch74F Series 1 OutputsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
74F251ASJ Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).It is packaged according to the Tube method.In terms of mounting, digital switch ic uses the Surface Mount method .The analog IC in the multiplexers is identified as Multiplexer.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When operated with a 4.5V~5.5V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.To find signal switch's related components, a base part number of 74F251 may also be used.In this case, the supply type is Single.Currently, it is configured with a 16 pin configuration.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.There are 1 bits signal multiplexer provides.The turn signal switch contains 1 outputs designed to operate.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.There are 8 inputs provided in this multiplexer.The multiplexers have8 input lines on the board that accept voltage levels.The signal source consists of 3 output lines.It is acceptable for this signal switch to operate at the maximal temperature of 70°C.Maintaining a minimum operating temperature of the multiplexer of 0°C is recommended.In accordance with the applicable device specifications, the signal switches operates at a maximum supply voltage of 5.5V.Typical device specifications specify a voltage supply of 4.5V for the digital swith.
74F251ASJ Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
3 output lines
74F251ASJ Applications
  • CPU memory location identification
  • HDMI applications
  • Time division multiplexing system
  • Encrypted communications system
  • CNC machines
  • Data demultiplexing
  • Speed control of medern motors
  • Data bus control
  • Telephone network
  • High-performance memory-decoding applications
Step5Bar-code shipping tag
74F251ASJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 74F251ASJ.
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
    Multiplexer
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    74F251
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of Bits
    1
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Logic Function
    Mux
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • High Level Output Current
    24mA
  • Low Level Output Current
    3mA