  • CC1808KKX7RCBB102
CC1808KKX7RCBB102
advertisement
Manufacturer No:
CC1808KKX7RCBB102
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1808KKX7RCBB102
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
CC1808KKX7RCBB102
Description:
CC 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Quantity:
In Stock : 688
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
CC1808KKX7RCBB102
    Select All
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
    1808
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.35mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CC
  • Published
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%