  • C5750X5R0J107M280KA
C5750X5R0J107M280KA
advertisement
Manufacturer No:
C5750X5R0J107M280KA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C5750X5R0J107M280KA
Package:
2220 (5750 Metric)
Purchasing and Inquiry
C5750X5R0J107M280KA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With a voltage of 6.3V, it can operate.
C5750X5R0J107M280KA Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
C5750X5R0J107M280KA Applications
There are a lot of TDK Corporation C5750X5R0J107M280KA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C5750X5R0J107M280KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    5mm
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X5R
  • Height
    2.8mm
  • Length
    5.7mm
  • Width
    5.0038mm
  • Thickness (Max)
    0.122 3.10mm
  • Thickness
    3.0988mm