  • CC0402KRX5R7BB104
CC0402KRX5R7BB104
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX5R7BB104
HK JDW NO:
898-CC0402KRX5R7BB104
Datasheet:
CC0402KRX5R7BB104
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX5R7BB104 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
CC0402KRX5R7BB104 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0402KRX5R7BB104 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX5R7BB104 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX5R7BB104
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
    Halogen Free
  • Height
    550μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm