  • CS0603KRX7R7BB104
CS0603KRX7R7BB104
advertisement
Manufacturer No:
CS0603KRX7R7BB104
HK JDW NO:
898-CS0603KRX7R7BB104
Datasheet:
CS0603KRX7R7BB104
Description:
CS 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 2419
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
APPLICATIONS
High flexure stress circuit boards Switch power supplies Telecom base station
FEATURES
Supplied in tape on reel
Flexible termination system
Leaded-free termination meet RoHS requirements
Improved resistance to thermal stresses
Increased mechanical performance
Step5Bar-code shipping tag
CS0603KRX7R7BB104
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    CS
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Length
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Voltage - Rated
    16V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Height
    0.8mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness
    939.8μm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Capacitance
    0.1μF
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Feature
    Soft Termination
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Multilayer
    Yes
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm