  • CBT25J330R
CBT25J330R
advertisement
Manufacturer No:
CBT25J330R
HK JDW NO:
792-CBT25J330R
Package:
Axial
Datasheet:
CBT25J330R
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 330Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,
Quantity:
In Stock : 15571
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CBT25J330R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    CBT, Neohm
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -700/ +400ppm/°C
  • Resistance
    330Ohm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Length
    27mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    2.4mm