  • CB018B0102JBA
CB018B0102JBA
advertisement
Manufacturer No:
CB018B0102JBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB018B0102JBA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CB018B0102JBA
Purchasing and Inquiry
CB018B0102JBA Overview
-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.
CB018B0102JBA Features
CB018B0102JBA Applications
There are a lot of AVX Corporation CB018B0102JBA applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Test and measuring equipment
  • Mobile communications
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • RFI for automotive
  • Filtering
  • VCO's
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • Filters
Step5Bar-code shipping tag
CB018B0102JBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    CB
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.063W 3.30mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    1.15mm
  • Height Seated (Max)
    0.045 1.15mm
  • Length
    3.3mm