  • CB017C0103JBA
CB017C0103JBA
advertisement
Manufacturer No:
CB017C0103JBA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CB017C0103JBA
Package:
Datasheet:
CB017C0103JBA
Description:
10nF Film Capacitor 5% 25V-DC 25V-AC POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Step5Bar-code shipping tag
CB017C0103JBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYETHYLENE NAPHTHALATE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 16
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    16V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    3.3mm