  • CA0508KRX7R7BB473
CA0508KRX7R7BB473
advertisement
Manufacturer No:
CA0508KRX7R7BB473
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CA0508KRX7R7BB473
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
CA0508KRX7R7BB473
Purchasing and Inquiry
CA0508KRX7R7BB473 Overview
A seat's maximum height is 0.028 0.70mm.It operates at 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm sizes and dimensions.Having a coefficient of X7R, it is at room temperature.It is packaged in a 0508 (1220 Metric) case.500μm is the terminal pitch of this part.A voltage of 16V is required for the operation of this electrical part.
CA0508KRX7R7BB473 Features
the maximal height is 0.028 0.70mm
with the size / dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
A temperature coefficient of X7R
a 500μm terminal pitch
CA0508KRX7R7BB473 Applications
There are a lot of Yageo CA0508KRX7R7BB473 applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
CA0508KRX7R7BB473
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CA
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm