  • C7470RJR
C7470RJR
advertisement
Manufacturer No:
C7470RJR
HK JDW NO:
792-C7470RJR
Package:
Axial
Datasheet:
C7470RJR
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 470Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C7470RJR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C7470RJR .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    C, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.335Diax0.866L 8.50mmx22.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    350V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    7W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Length
    35mm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Diameter
    8.5mm