  • C4BTFBX5250ZA0J
C4BTFBX5250ZA0J
advertisement
Manufacturer No:
C4BTFBX5250ZA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4BTFBX5250ZA0J
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
C4BTFBX5250ZA0J
Description:
C4BT 25μF Film Capacitor ±5% Rectangular Box Screw Terminals 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Box
Step5Bar-code shipping tag
C4BTFBX5250ZA0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Box
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C4BT
  • Published
    2002
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V