  • C4ATHBW5200A3NJ
C4ATHBW5200A3NJ
advertisement
Manufacturer No:
C4ATHBW5200A3NJ
HK JDW NO:
417-C4ATHBW5200A3NJ
Datasheet:
C4ATHBW5200A3NJ
Purchasing and Inquiry
C4ATHBW5200A3NJ Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 600V.In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 1.9mOhm.There is 2.067 52.50mm lead spacing on this electrical device.In addition to operating at -40°C~85°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
C4ATHBW5200A3NJ Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 600V
1.9mOhm equivalent series resistance (ESR)
C4ATHBW5200A3NJ Applications
There are a lot of KEMET C4ATHBW5200A3NJ applications of film capacitors.
  • Filters
  • Coupling, decoupling
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Blocking
  • VCO's
  • Snubbering
  • Battery management system
  • Test and measuring equipment
  • Electronic ballasts
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
C4ATHBW5200A3NJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    C4AT
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Depth
    35mm
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    52.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    600V
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • Length
    57.5mm