  • C4ATDBW5200A30J
C4ATDBW5200A30J
advertisement
Manufacturer No:
C4ATDBW5200A30J
HK JDW NO:
417-C4ATDBW5200A30J
Datasheet:
C4ATDBW5200A30J
Purchasing and Inquiry
C4ATDBW5200A30J Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 250V is required internally.This device has 4.2mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).A 1.476 37.50mm lead spacing is used in this electrical device.Temperatures of -40°C~85°C allow the device to operate.
C4ATDBW5200A30J Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
4.2mOhm equivalent series resistance (ESR)
C4ATDBW5200A30J Applications
There are a lot of KEMET C4ATDBW5200A30J applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
  • Bypassing
  • Switch-mode power supplies
  • Test and measuring equipment
  • Snubbering
  • Mobile communications
  • VCO's
  • Industrial and automotive inverters
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
C4ATDBW5200A30J
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    C4AT
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.102W 42.50mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    28mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    37.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.2mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Height
    28mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    42.5mm