  • C4AQLLW5160M33K
C4AQLLW5160M33K
advertisement
Manufacturer No:
C4AQLLW5160M33K
HK JDW NO:
417-C4AQLLW5160M33K
Datasheet:
Description:
CAP FILM 16UF 10% 500VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AQLLW5160M33K
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    C4AQ-M
  • Size / Dimension
    1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    16 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8.1 mOhms
  • Lead Spacing
    1.476" (37.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V